SİVAS ZARA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilgi Bardağım Projesi

Bilgi Bardağım Projesi
Bilgi Bardağım Projesi

Bilgi Bardağım Projesi

Ders dışı eğitim materyalleri etkili ve kalıcı öğrenme farkındalığı kazandırmaktadır. Soyut bilgilerin, öğrenmeler için somut hale getirilmesini sağlayan bu materyaller öğrenme işlemine katılan duyu organ sayısını artırarak çoklu ortam sağlamaktadır. Ayrıca zamandan ve sözden ekonomiyi, karmaşık fikirleri basite indirgeyerek öğretmeyi, öğretimi canlı ve açık hale getirmeyi, ilgi ve dikkati artırma gibi birçok avantajı sunar.

Bu amaç ve hedefler doğrultusunda Zara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yürütülen ´ Bilgi Bardağım´ adlı proje kapsamında Müdürlüğümüze bağlı okul kantin ve yurtlarında kullanılmak üzere 5000 önemli bilginin karton bardaklara işlenip algı seçici tasarımlarla kodlanarak dağıtılması planlanmaktadır.

Bu proje, plastik bardak kullanımını da azaltmayı hedeflemektedir. Plastik bardağın kanserojen etkisinin dışında, doğaya da büyük zararı vardir. İnorganik madde olan plastik 400 yılda kaybolmaktadır. Oysa karton bardaklar kağıt hamurundan yapılır, kağıt ise ağaçların yapısındaki selüloz maddesinden elde edilir; doğaya ve insana hiçbir zararı yoktur.

Rehberlik eğitimi, tüm branş dersleri, genel kültür, ilçenin tarihi, coğrafi, kültürel özellikleri, resmi anma törenleri ve bayramlar, bu programlarda resim şiir, kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilerin ürünleri ve isimleri, İlçe genelinde Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilecek projeler için özel tasarım bardaklar, gibi toplam 31 temel alanda binlerce bardak tasarımlanmaktadır. Öğretmen ve öğrencilere doğum günü kutlamaları, özel günler gibi isme özel bardaklar da tasarlanacaktır. Böylece öğrenci kenidini özel hissedecek, okula aidiyeti perçinlenecektir. Yakın zamanda gerçekleştirilecek Zara Okulları Tanıtım Günleri, Zara 4. Geleneksel Kitap Fuarı için de özel tasarım bardaklar üretilecek, Kitap Fuarına katılacak sanatçılar ve eserleri fuardan bir ay önce bardaklara kodlanarak sanatçı hakkında daha önceden öğrenci bilgi sahibi olabilecektir. Kişisel eğitim, değerler eğitimi, vb birçok konuda da bardaklar kodlanacak ve okul kantin ve yurtlara dağıtılacaktır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar için tıklayınız.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Zara Hükümet Konağı Kat1 - Santral 0 346 816 11 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.